Pavlova med mascarponekrem og pasjonsfruktcurd
Fremgangsmåte
Ingredienser
10 personer
- Pavlova
- 6 eggehviter, romtempererte
- 300 g sukker
- 2 ts maisstivelse
- 1.5 ts hvit eddik
- Pasjonsfruktcurd
- 6 eggeplommer
- 140 g sukker
- 125 g smør
- 1 sitron, saft og skall
- 170 g pasjonsfruktpuré
- Mascarponekrem
- 500 g mascarpone
- 1.2 l kremfløte
- Frø fra 1 vaniljestang
- 125 g bringebær
- 2 ss melis
- Til servering
- Friske bær
- Mørk sjokolade
Forberedelse
20 minutterTilberedning
105 minutterHviletid
1Vanskelighetsgrad
MiddelsFremgangsmåte
-
Forvarm ovnen til 120 °C.
-
Ha 3 eggehviter i EZ Speedy og pisk dem stive (til det dannes topper). Tilsett gradvis 150 g sukker mens du pisker.
-
Tilsett 1 ts maisstivelse og pisk det inn i eggehvitene.
-
Tilsett halvparten av eddiken gjennom trakten og pisk til det er stivt og blankt. Fordel massen på Silikon Bakeunderlag med kant og form marengsen.
-
Gjenta trinn 2–4 med resten av pavlova-ingrediensene slik at du har to stk. bakeunderlag med marengs.
-
Stekes i 1 time og 45 minutter. Slå av ovnen og la den kjøle av (minst én time) før du åpner ovnen.
-
Bland i mellomtiden ingrediensene til pasjonsfruktcurd i MicroCook Kanne 1 l. Varm ingrediensene i mikrobølgeovnen på 600 W i 5 minutter, pisk etter hvert minutt.
-
Pisk halvparten av mascarponen, kremfløten og vaniljefrøene i en ren EZ Speedy til det er stivt og tykt. Legg det i en skål og gjenta med den andre halvparten.
-
Mos bringebær og melis, og vend det inn i kremblandingen.
-
Sett sammen din pavlova: Ta en marengsbunn, tilsett halvparten av mascarponekrem, bær og pasjonsfruktcurd på bunnen. Legg den andre marengsbunnen oppå og topp med resten av kremen, bær og pasjonsfruktcurd. Avslutt med hakket sjokolade.